Колко време се пие Витамин B12? Как се приема?

Как се приема Витамин B12 при онко, косопад, за нерви и др? Колко време се пие? На ампули може ли? Референтни стойности, pmol/l. Причини за липсата му

В норма нивото на витамин В12 се колебае от 190 до 663 pmol/l. Този диапазон варира при лабораториите поради особеностите на реагентите и оборудването. Например Синево дава концентрация при здрав човек – 145.5 – 570 pmol/l.

Визираните стойности са съдържание на В12 в кръвта. Отделен параметър е дневната потребност от този витамин.

Дневна потребност от В12
Възрастова група диапазон в мкг
до 0.5 г. 0,4 – 0,8
до 3 г. 0,5 – 1,1
до 10 г. 1,2 – 2,2 мкг
до 18 г. 2,3 – 2,9
над 18 г. 3,0 – 3,4
бременни/ кърмачки 3,6 – 4,0

Колко време се пие Витамин B12 за резултат?

Високи нива се постигат с директно добавяне на витамин. Попълването се извършва под контрол. Когато лабораторният резултат покаже постигната цел, добавката се спира.

Времето за постигане на резултат зависи колко витамин липсва в организма. Зависи и формата, избрана за допълване.

Най-бързо се наваксва с инжектиране на течен витамин.

Колко време може да се пие? Може ли всеки ден?

В12 в капсула се приема ежедневно в рамките на ограничен курс. При нужда курсът се повтаря. Обикновено се препоръчва непрекъснат прием за 30 дни и лабораторен контрол. Указанията зависят от концентрацията на витамина в конкретната добавка.

Мнения за Витамин B12 от БГ Мама и др.

В12 е особен витамин – като роля и начин на усвояване. Разбирайки това, в популярната БГ-мама е отворена специална тема с продължение за него. Там се приема като неоспорима даденост, че повечето случаи на дефицит са породени не от липсата му в храната, а поради аномалии в абсорбирането.

В12 03

Примери за В12 на капсула

Метаболизмът на В12 е по-сложен от този на другите витамини и много лесно се руши, пише в информативната статия на темата. Оттук следва и първият проблем: ако В12 не се усвоява от храната, няма да се усвои и от перорална добавка (капсула).

Вторият проблем е принципно ниското усвояване на В12 по перорален път. Цитират се официални данни, че от подадени 500 мкг В12 се усвояват 10 мкг. Вече наличен дефицит никога няма да се попълни с такива дози, пишат „мамите“ и сравняват: все едно пълниш плувен басейн с чаена лъжичка.

Ефективното решение при дефицити са инжекциите. Те заобикалят храносмилателния тракт, витаминът постъпва директно в кръвта. По-запознатите настояват да се следят в комплект и други показатели като фолиева к-на, В6 и хомоцистеин.

Впрочем, във форумите много потребители публикуват своите стойности от лабораторни изследвания. Остава впечатлението, че дефицитът е масово явление.

ВАЖНО: Вижте още мнения за Витамин B12, оставете и своя отзив за т.нар. кобаламин или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!

Как се приема Витамин B12? При косопад и в др. случаи

Въпреки забележките на потребители, обичайният начин за прием е пероралният – на капсули. Той се изписва, когато витаминът е на ниско ниво, но все пак в допустимите граници. Мнозина го приемат без изследване – за подсилване.

Причината да се предприеме попълване (косопад, мускулна болка или друго) не влияе на дозирането. Целта винаги е да се постигнат нормални нива в кръвта.

Витамин В12 се приема според дозировката, указана от производителя за конкретния продукт. Все пак не разчитайте на 100%, консултирайте с лекар.

В12 04

Примери за В12 течен за пиене (капки)

Например Софарма произвежда високодозов В12 от 1000 мкг, като указва дневно ½ таблетка. Now foods произвежда прахчета с 2000 мкг, като указва 1 саше дн. (при това ги продава по 75 броя в кутия, което значи продължителен прием).

Витамин Б12 ампули може ли да се пие?

Ампулите В12 в класическата им форма са за инжектиране. Това пише и на опаковката – инжекционен разтвор.

От пероралните форми (за пиене) има течни варианти – капки, сироп, разтвор. Някои производители предлагат еднократната доза в отделен флакон. Нерядко той се описва като ампула, но не е такава в точния смисъл. Ампулите са за инжектиране и не се пият!

Mivolis. Ампули за пиене B12 Vita-Active

Продуктът Vita-Active онагледява разликата между ампула за инжектиране и ампула за пиене. Mivolis се афишира като ампула за пиене. В действителност опаковката е малко шишенце с обем 100 мл и винтова капачка.

Ампулите са отправени към потребители, страдащи от умора и липса на енергия. В тях има коктейл от В- витамини, като В12 е в сравнително ниска доза за добавка – 200 мкг. Затова пък продуктът подхожда за ежедневен прием.

Vitamin B12 02

Още по темата ТУК: Маска с Тривитаминол за косопад. Специфика при боядисана коса. Мнения.

Прием на Метилкобаламин 1000 на Софарма

Високодозов метилкобаламин на таблетки съдържа 1000 мкг на единица. Дозировката според производителя е само ½ на ден или 500 мкг. Адресира се за метаболизъм и енергия, за преодоляване на умора. Таблетките са сублингвални – усвояват се в устата.

Други добавки според формата

  • Течен: 60 мл GNC (50 мкг на 1 капка),15 мл Biocare Nutrisorb (5 мкг на 1 капка);
  • Прахче в саше: Фортекс Витамикс 1000 мкг в саше, Instant Energy 2000 мкг в саше;
  • Спрей: 30 мл OstroVit метилкобаламин 100 мкг на впръскване.
Витамин Б12, референтни стойности, pmol/l
В12 01

Това са източници на В12, вегетарианците имат сериозен проблем!

Съществува непрофесионално (обществено) мнение, че референтните стойности на В12 са занижени. Че при преодоляване на дефицита е нужно да се набави витамина до 900 и дори до 1000 pmol/l. Вече се срещат и открити указания в този дух:

Нормално ниво на В12
Възрастова група диапазон в pmol/l
новородено 160 – 1300
възрастен 200 – 900
средна стойност 450
в кърмата 180 – 300

Витамин б12 инжекции. Странични ефекти

Сигурно, бързо и качествено попълване на В12 се случва чрез инжектиране. Към момента в аптеките са налични ампули от Софарма в две концентрации – по 500 мкг и 1000 мкг. Според описанията, предвидени са още 100 и 250 мкг, но ги няма в продажба. Продават се в кутии по 10 броя.

В12 на Софарма е цианокобаламин, инжектира се мускулно.

Инжекционният В12 се прилага по разни схеми, според патологията. 

  • При анемия без неврологични симптоми: 1 доза (250 – 1000 мкг според тежестта на състоянието) през ден за 7 – 14 дни и продължение по 250 мкг седмично до въвеждане в норма.
  • Поддържаща доза: 1 000 мкг веднъж месечно.
  • При анемия с неврологични симптоми: 1000 мкг през ден до въвеждане в норма;
  • Профилактика: 250 – 1000 мкг веднъж месечно.
Противопоказания на Витамин В12

Негативите от инжектирането са редки, минимални. Изразяват се в алергичен сърбеж или обрив. Регистрирани са отделни случаи на втрисане, загряване, отпадане. Сред ефектите стои психическа възбуда.

В12 не се прилага при онкозаболяване, болест на Лебер, тромбоемболия.

Предозиране с Б12

Хипервитаминоза се развива при…

  • Прием на прекалено големи дози синтетичен витамин;
  • Дълъг прием при нормални дози;
  • Хранене с акцент върху храни с В12;
  • Прием с несъвместими витамини.

Vitamin B12 03

Още нещо интересно ТУК: Маска за коса с витамин АД3Е (конски витамини). Как се използват? Рецепта.

За какво помага Витамин B12?

Тялото има потребност от повече В12 при физически и умствени натоварвания, при спорт, особено професионален, през бременност и при кърмене, при чести стресови ситуации.

  • За нерви и за мозъка, за памет. Участва в синтеза на аминокиселини, които повлияват умствената дейност, концентрацията, паметта. Намалява нивото на хомоцистеин, чийто излишък вдига риска от инфаркт, инсулт, остеопороза;
  • Против анемия и за клетъчен метаболизъм. Съществува В12-дефицитна анемия, която се развива при засягане на кръвотворенето поради недостиг на витамина;
  • При косопад на нервна почва. Опадането на коса е явен признак за дефицит на В12. Приемът му обратно – способства за съхранение на здрава кожа и придатъци;
  • Подпомага ДНК, предотвратява аномалии. В12 отговаря за деленето на клетките и образуването на ДНК. Снижава риска от порок в развитието на плода през първия триместър.
  • За очи, против макулна дегенерация. В12 и В9 повлияват захранването на очите. Ускоряват производстото на нови нервни влакна и заздравяват тъканите на роговицата при повреждане.

Храни, съдържащи Витамин Б12

  • Месо и субпродукти: говеждо, ч. дроб, бъбреци, език, сърце, немазно свинско, овче, дивеч, пиле;
  • Яйца, само в жълтъка;
  • Морска храна: раци, октопод, миди, стриди, скумрия, сардина, костур, пъстърва, херинга;
  • Млечни: сирене, мляко, извара, кефир, сметана, йогурт.

Растителни източници почти няма, освен минимално (под 0.1 мкг на 100 г) в броколи, аспержи, спирулина.

Vitamin B12 04

Вижте и ТОВА: Качват ли се килограми от Приорин? Противопоказания на витамините, странични ефекти.

Enjoyed this post? Share it!

 

Един коментар по “Колко време се пие Витамин B12? Как се приема?

Молим, коментирайте!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *