Как се приема Витамин B12 при онко, косопад, за нерви и др? Колко време се пие? На ампули може ли? Референтни стойности, pmol/l. Причини за липсата му
В норма нивото на витамин В12 се колебае от 190 до 663 pmol/l. Този диапазон варира при лабораториите поради особеностите на реагентите и оборудването. Например Синево дава концентрация при здрав човек – 145.5 – 570 pmol/l.
Визираните стойности са съдържание на В12 в кръвта. Отделен параметър е дневната потребност от този витамин.
Дневна потребност от В12 | |
---|---|
Възрастова група | диапазон в мкг |
до 0.5 г. | 0,4 – 0,8 |
до 3 г. | 0,5 – 1,1 |
до 10 г. | 1,2 – 2,2 мкг |
до 18 г. | 2,3 – 2,9 |
над 18 г. | 3,0 – 3,4 |
бременни/ кърмачки | 3,6 – 4,0 |
Колко време се пие Витамин B12 за резултат?
Високи нива се постигат с директно добавяне на витамин. Попълването се извършва под контрол. Когато лабораторният резултат покаже постигната цел, добавката се спира.
Времето за постигане на резултат зависи колко витамин липсва в организма. Зависи и формата, избрана за допълване.
Най-бързо се наваксва с инжектиране на течен витамин.
Колко време може да се пие? Може ли всеки ден?
В12 в капсула се приема ежедневно в рамките на ограничен курс. При нужда курсът се повтаря. Обикновено се препоръчва непрекъснат прием за 30 дни и лабораторен контрол. Указанията зависят от концентрацията на витамина в конкретната добавка.
Съдържание:
Мнения за Витамин B12 от БГ Мама и др.
В12 е особен витамин – като роля и начин на усвояване. Разбирайки това, в популярната БГ-мама е отворена специална тема с продължение за него. Там се приема като неоспорима даденост, че повечето случаи на дефицит са породени не от липсата му в храната, а поради аномалии в абсорбирането.
Метаболизмът на В12 е по-сложен от този на другите витамини и много лесно се руши, пише в информативната статия на темата. Оттук следва и първият проблем: ако В12 не се усвоява от храната, няма да се усвои и от перорална добавка (капсула).
Вторият проблем е принципно ниското усвояване на В12 по перорален път. Цитират се официални данни, че от подадени 500 мкг В12 се усвояват 10 мкг. Вече наличен дефицит никога няма да се попълни с такива дози, пишат „мамите“ и сравняват: все едно пълниш плувен басейн с чаена лъжичка.
Ефективното решение при дефицити са инжекциите. Те заобикалят храносмилателния тракт, витаминът постъпва директно в кръвта. По-запознатите настояват да се следят в комплект и други показатели като фолиева к-на, В6 и хомоцистеин.
Впрочем, във форумите много потребители публикуват своите стойности от лабораторни изследвания. Остава впечатлението, че дефицитът е масово явление.
ВАЖНО: Вижте още мнения за Витамин B12, оставете и своя отзив за т.нар. кобаламин или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!
Как се приема Витамин B12? При косопад и в др. случаи
Въпреки забележките на потребители, обичайният начин за прием е пероралният – на капсули. Той се изписва, когато витаминът е на ниско ниво, но все пак в допустимите граници. Мнозина го приемат без изследване – за подсилване.
Причината да се предприеме попълване (косопад, мускулна болка или друго) не влияе на дозирането. Целта винаги е да се постигнат нормални нива в кръвта.
Витамин В12 се приема според дозировката, указана от производителя за конкретния продукт. Все пак не разчитайте на 100%, консултирайте с лекар.
Например Софарма произвежда високодозов В12 от 1000 мкг, като указва дневно ½ таблетка. Now foods произвежда прахчета с 2000 мкг, като указва 1 саше дн. (при това ги продава по 75 броя в кутия, което значи продължителен прием).
Витамин Б12 ампули може ли да се пие?
Ампулите В12 в класическата им форма са за инжектиране. Това пише и на опаковката – инжекционен разтвор.
От пероралните форми (за пиене) има течни варианти – капки, сироп, разтвор. Някои производители предлагат еднократната доза в отделен флакон. Нерядко той се описва като ампула, но не е такава в точния смисъл. Ампулите са за инжектиране и не се пият!
Mivolis. Ампули за пиене B12 Vita-Active
Продуктът Vita-Active онагледява разликата между ампула за инжектиране и ампула за пиене. Mivolis се афишира като ампула за пиене. В действителност опаковката е малко шишенце с обем 100 мл и винтова капачка.
Ампулите са отправени към потребители, страдащи от умора и липса на енергия. В тях има коктейл от В- витамини, като В12 е в сравнително ниска доза за добавка – 200 мкг. Затова пък продуктът подхожда за ежедневен прием.
Още по темата ТУК: Маска с Тривитаминол за косопад. Специфика при боядисана коса. Мнения.
Прием на Метилкобаламин 1000 на Софарма
Високодозов метилкобаламин на таблетки съдържа 1000 мкг на единица. Дозировката според производителя е само ½ на ден или 500 мкг. Адресира се за метаболизъм и енергия, за преодоляване на умора. Таблетките са сублингвални – усвояват се в устата.
Други добавки според формата
- Течен: 60 мл GNC (50 мкг на 1 капка),15 мл Biocare Nutrisorb (5 мкг на 1 капка);
- Прахче в саше: Фортекс Витамикс 1000 мкг в саше, Instant Energy 2000 мкг в саше;
- Спрей: 30 мл OstroVit метилкобаламин 100 мкг на впръскване.
Витамин Б12, референтни стойности, pmol/l
Съществува непрофесионално (обществено) мнение, че референтните стойности на В12 са занижени. Че при преодоляване на дефицита е нужно да се набави витамина до 900 и дори до 1000 pmol/l. Вече се срещат и открити указания в този дух:
Нормално ниво на В12 | |
---|---|
Възрастова група | диапазон в pmol/l |
новородено | 160 – 1300 |
възрастен | 200 – 900 |
средна стойност | 450 |
в кърмата | 180 – 300 |
Витамин б12 инжекции. Странични ефекти
Сигурно, бързо и качествено попълване на В12 се случва чрез инжектиране. Към момента в аптеките са налични ампули от Софарма в две концентрации – по 500 мкг и 1000 мкг. Според описанията, предвидени са още 100 и 250 мкг, но ги няма в продажба. Продават се в кутии по 10 броя.
В12 на Софарма е цианокобаламин, инжектира се мускулно.
Инжекционният В12 се прилага по разни схеми, според патологията.
- При анемия без неврологични симптоми: 1 доза (250 – 1000 мкг според тежестта на състоянието) през ден за 7 – 14 дни и продължение по 250 мкг седмично до въвеждане в норма.
- Поддържаща доза: 1 000 мкг веднъж месечно.
- При анемия с неврологични симптоми: 1000 мкг през ден до въвеждане в норма;
- Профилактика: 250 – 1000 мкг веднъж месечно.
Противопоказания на Витамин В12
Негативите от инжектирането са редки, минимални. Изразяват се в алергичен сърбеж или обрив. Регистрирани са отделни случаи на втрисане, загряване, отпадане. Сред ефектите стои психическа възбуда.
В12 не се прилага при онкозаболяване, болест на Лебер, тромбоемболия.
Предозиране с Б12
Хипервитаминоза се развива при…
- Прием на прекалено големи дози синтетичен витамин;
- Дълъг прием при нормални дози;
- Хранене с акцент върху храни с В12;
- Прием с несъвместими витамини.
Още нещо интересно ТУК: Маска за коса с витамин АД3Е (конски витамини). Как се използват? Рецепта.
За какво помага Витамин B12?
Тялото има потребност от повече В12 при физически и умствени натоварвания, при спорт, особено професионален, през бременност и при кърмене, при чести стресови ситуации.
- За нерви и за мозъка, за памет. Участва в синтеза на аминокиселини, които повлияват умствената дейност, концентрацията, паметта. Намалява нивото на хомоцистеин, чийто излишък вдига риска от инфаркт, инсулт, остеопороза;
- Против анемия и за клетъчен метаболизъм. Съществува В12-дефицитна анемия, която се развива при засягане на кръвотворенето поради недостиг на витамина;
- При косопад на нервна почва. Опадането на коса е явен признак за дефицит на В12. Приемът му обратно – способства за съхранение на здрава кожа и придатъци;
- Подпомага ДНК, предотвратява аномалии. В12 отговаря за деленето на клетките и образуването на ДНК. Снижава риска от порок в развитието на плода през първия триместър.
- За очи, против макулна дегенерация. В12 и В9 повлияват захранването на очите. Ускоряват производстото на нови нервни влакна и заздравяват тъканите на роговицата при повреждане.
Храни, съдържащи Витамин Б12
- Месо и субпродукти: говеждо, ч. дроб, бъбреци, език, сърце, немазно свинско, овче, дивеч, пиле;
- Яйца, само в жълтъка;
- Морска храна: раци, октопод, миди, стриди, скумрия, сардина, костур, пъстърва, херинга;
- Млечни: сирене, мляко, извара, кефир, сметана, йогурт.
Растителни източници почти няма, освен минимално (под 0.1 мкг на 100 г) в броколи, аспержи, спирулина.
Вижте и ТОВА: Качват ли се килограми от Приорин? Противопоказания на витамините, странични ефекти.
Виолета Станева работи в сферата на здравето и козметологията, има и допълнителна специалност по психология. След дългогодишна частна практика се отдава на писането и публикува няколко книги на английски език. Сътрудничи на сайта множество авторитетни медии от 2012 година.
Инжекциите В12 са по-доброто, то е ясно, обаче кой ще ги бие, много сложно и скъпо става.